Gömleği Oluşturan Elemanlar

Bil's Gömleğine Yakından Bakış

1. Arka Beden
2. Ön Beden
3. Roba
4. Kol
5. Manşet
6. Yaka ve Yaka Ayağı
7. Pat
8. Apartura
9. Apartura Biyesi
10. Düğme
11. Yaka Baleni

1. Arka Beden
2. Ön Beden
3. Roba
4. Kol
5. Manşet
6. Yaka ve Yaka Ayağı
7. Pat
8. Apartura
9. Apartura Biyesi
10. Düğme
11. Yaka Baleni

Bil's Erkek Stil ve Yaka Rehberi

Söz konusu farklı yaka modelleri olunca, hangi yaka modelinin nasıl seçileceği ve işe nereden başlanacağı biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yüzden sizin için hazırladığımız ve 4 ana yaka modelimizi inceleyen Bil’s Yaka Rehberi’ne göz atmanızda fayda var.

Hamburg
Klasik Yaka

“Hamburg” yaka modelimiz en standart ve yaygın yaka şekillerinden biri olan klasik yakayı baz almaktadır. İş yerinde, akşam yemeklerinde ya da düğün vb. etkinliklerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu yaka modelini klasik bir takım elbiseyle ya da jean pantolon ve blazer ceket ile kombinleyebilirsiniz. Özellikle kravat ile kullanıldığında, kravatın şeklini çerçeveleyeceğinden, yüzünüzü ön plana çıkarır ve her yüz şekline uyum sağlar.

Milano
Ayrık Yaka

“Milano” yaka modelimiz modern gömlek tasarımlarının vazgeçilmezi olan ayrık yakayı baz almaktadır. Birçok ayrık yaka modelinde olduğu gibi Windsor tipi kravat bağlama stili ile mükemmel uyum sağlar. Klasik iş takımınız ile kombinleyebileceğiniz gibi, aynı zamanda daha casual bir stil için kravatsız ve yaka düğmesi açık bir biçimde spor ceketiniz ya da trikonuz ile birlikte de kullanabilirsiniz. Dengeli yapısı sayesinde bütün yüz şekillerine uyum sağlasa da en iyi sonucu ince ve uzun yüzlerde verir.

San Diego
Düğmeli Yaka

“San Diego” yaka modelimiz gömlek tarihinin en ikonik yakalarından olan düğmeli yaka (button-down) modelini baz almaktadır. İlk olarak 1800’lerde ortaya çıkan bu yaka modeli, İngiltere’deki polo oyuncularının oyun esnasında yaka uçları sabit kalsın diye icat edilmiştir. 1800’lerden bu yana trendini asla kaybetmeyen bu ikonik yaka modeli, her erkeğin gardırobunun vazgeçilmezlerinden ve kurtarıcılarından biri haline gelmiştir. Hem casual hem de smart görünümü ile gündelik kullanım için mükemmeldir.

London
Alttan Gizli Düğmeli Yaka

“London” yaka modelimiz sadelik ve işlevselliği bir arada sunan alttan gizli düğmeli yaka modelini baz almaktadır. Yaka uçlarının altında yer alan düğme ve düğme ilikleri sayesinde gömleğinizin yakası kravatsızken bile gün boyunca en iyi haliyle görünür. Gündüzden geceye her an kullanabileceğiniz bu yaka modeli, gömlek tarihinin modern klasikleri arasına girmiştir. Bu model sayesinde geleneksel bir takım elbise ve kravat kullanmasanız bile her türlü ofis durumuna hazırsınız.

Bil’s Erkek Fit Rehberi

Size ve stilinize en uygun yaka modelini seçtiğinize göre, şimdi de sıra vücut tipiniz için en rahat gömlek fitini ve bedenini seçmekte. Tasarım ekibimizin sizin için hazırladığı fit rehberini ve beden tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

Slim Fit

İsminden de anlaşılabileceği üzere slim fit gömlekler diğer tipteki gömleklere oranla göğüs ve bel bölgesinde daha dardır. Uygun beden seçildiği takdirde vücudun göğüs ve bel bölgelerine vurgu yapar ve kullanıcının silüetinin daha düzgün görünmesini sağlar. Regular fit gömleklere göre kol çevresi daha dardır.

Regular Fit

Regular fit gömlekler diğer tipteki gömleklere oranla kullanıcıya daha fazla hareket alanı sağlamak için göğüs çevresinde daha bol, koltuk altında daha rahat ve bel çevresinde daha geniş bir yapıya sahiptir. Ayrıca kol çevresi slim fit gömleğe oranla daha geniştir.